Medeniyetler ve Hoşgörü Kentinde Anlamlı Buluşma

Medeniyetler ve Hoşgörü Kentinde Anlamlı Buluşma

İstanbul’da kurulu bulunan Ulusal Stratejiler ve Politikalar Üretme Merkezi (USPUM) Başkanı Muhammed Taha Gergerlioğlu, bir dizi görüşme yapmak için geldiği Hatay’ın Antakya ilçesinde Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven’i ziyaret etti.

Sosyal ve eğitim alanlarında Türkiye’de birçok araştırma ve anket yapan USPUM’un Başkanı Gergerlioğlu, ‘Medeniyetler ve Hoşgörü Kenti’ olarak bilinen Hatay’da, Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Başkan Gergerlioğlu, ziyarette yaptığı konuşmasında; toplumun her kesimindeki kanaat önderleriyle, sivil toplum örgütü temsilcileri ve devlet kademelerindeki yetkililerle zaman zaman bir araya geldiklerini anımsattı. Aynı zamanda Strateji ve İstihbarat Uzmanı olarak, Siber Güvenlik Federasyonu kurucu yönetim kurulu başkanlığını da yürüten Gergerlioğlu, USPUM’un kuruluş amacıyla ilgili Güven’e bilgiler verdi. Siyaset üstü bir yapı olduklarının altını çizen Gergerlioğlu, “Bu merkezin amacı, öncelikle Türkiye’ye, millete, halka ve devlete hizmet etmektir. Bugüne kadar yapılmayanları veya eksik olanları tamamlamak, yapılmış olanlara da destek vermek, bütünlüğü sağlamak, halkın içerisindeki ayrımları, farklılıkları bir geminin içinde olma hasediyle bütünleştirmek, bu diyalogları kurmak, bir sempati oluşturmak, muhabbet üstüne iletişim ağı kurmak. Bunları da yaparken kimseye düşmanlık gütmemek ve ötekileştirmemektir merkezimizin amacı. Bunun içinde bir mefkure, Kızılelma lazım, bunları koymak lazımdır; birey için, aile için, mahalle için, toplum, devlet, devletin kurumları için. Tarihi misyondan kendisine bir şeyler çıkarmak, yeni vizyon oluşturmak, tarihini de çok önemsetmek, bugünün eksiklikleri sistemdeki eksikliklerin nasıl giderileceğini tartışmak, toplumla kazanmak, insanlarla, yetkin kuruluşlarla tartışmak gerekiyor. Tabi ki üniversiteler, stratejik kurumlar, sivil toplum kuruluşları, kamuda yetkin kuruluşlar, medya ve üniversitenin üretmiş olduğu bilim, ilim ışığında olmak kaydıyla merkezimizin böyle bir çalışması var” dedi.

“AKSAKLIKLARI FİTNE SOKMADAN SORGULAMAK GEREK”
USPUM’un insan odaklı bir merkez olduğuna dikkat çeken Başkan Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Olaylara sadece insani boyutta bakıyoruz. Hiçbir şeyi ayırt etmiyoruz. Merkezimizin tüm insanlığa hizmet edecek bir amacı var. Tabi siyaset üstü olunca, bu cadde üzerinden yeni bir paradigma, yeni bir doktrin yeni bir bakışı nasıl getirebilirizi toplumla paylaşarak hep beraber bir hedefe yürümek istiyoruz. Bir siyasi parti değil merkezimiz; bir sivil toplum ve düşünce kuruluşu, düşündürmek, hedef kurmak, dedikodu yapmayı, şikayet etmeyi bırakıp ‘hepimiz nasıl üretiriz de ülkemize katkıda bulunuruzu’ yakalamak istiyoruz. Tabi ki içinde bulunduğumuz aksaklıkları da fitne sokmadan sorgulamayı amaçlıyoruz.”

“Tek Derdimiz Devletimize ve Milletimize Hizmet”

Bir düşünce kuruluşu olan USPUM’un özellikle İstanbul’da ciddi akademisyenlerle çalıştığını vurgulayan Başkan Gergerlioğlu, fikirlerini anlatmak için her kanadın önderlerini ve ariflerini ziyaret ettiklerini söyledi. USPUM’un herkesin içine koyulabileceği bir kazan olduğunu ifade eden Başkan Gergerlioğlu, “En ideali, en güzeli yapacağız, en güzele ulaşacağız, tabi burada adalet ve hukuk çok önemli bir safta olacak, eğitim ve hedef odaklıyız. Çocuklarımız için ahlaki, değerlerine sahip nesiller yetiştirmemiz için bir hedefimiz olmalı. Örneğin gıybet etmemek, kavga etmemek, çatışmamak bu değerler önemlidir. Ya da göğsümüze kaç insan alabiliyoruz? Peygamberler 8 milyar insanı alabiliyor, yani tüm insanlığa kucaklayıp göğüslerine alabiliyor, biz kaç tane insanı göğsümüze alabiliriz? Bir insan mı 10 insan mı, bin insan mı? Kaç insanı kucaklayabiliriz? Ülkemizdeki 82 milyon insanı göğsümüze alabilir miyiz, kucaklayabilir miyiz? Böyle dertleri olan bir topluluğuz. Hepimiz, hep beraber her konuda bir hedef çizmiş olabiliriz. Hiçbir şey yapamazsak bile bir konuda bir örnek çalışma yapmış olabiliriz. Tabi ki her şey devletimizin birliği, bütünlüğü, dirliği, saadeti ve refahı içindir, başkaca bir derdimiz yok” şeklinde konuştu.”

Güven’den Birlik, Beraberlik Mesajı

Alevi Kanaat Önderi Mehmet Güven ise Gergerlioğlu’na ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Farklı partilerden, farklı sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile bir araya gelebilirim. Vatanımıza, bayrağımıza düşman olmayan herkese kapımız açıktır, misafirimizdir. Yeter ki devletimize, ülkemize, milletimize hainlik yapmasın” dedi. “Biz komşunun çocuğu değiliz, biz aynı anne babanın çocuğuz” diyerek sözlerine devam eden Güven, şunları kaydetti: “Ben devletçiyim, ben vatancıyım. Hükümetler gider gelir ama vatanımız elden giderse, Allah korusun, hepimiz gideceğiz. Yarın ülkemize bir saldırı gelirse kimse bu Alevi’dir, bu Kürt’tür, Türk’tür, bu Sünni’dir demeyecektir. Saldırı hepimize gelecektir. Bunun için birliğimiz ve beraberliğimiz çok önemlidir. Arada görüş ayrılıkları olabilir ama vatan söz konusu olursa kenetleniriz.”

Sınır Komşusu Suriye’den Acı Örnek

Konuşmasında sık sık birlik ve beraberlik vurgusu yapan Güven, iç çatışmaların yaşandığı Suriye’de yaşanan acı olayları örnek gösterdi. Hatay’a tedavi için getirilen yaralı çocukları, kolu bacağı kopmuş insanları gördüklerini üzülerek anlatan Güven, “Bombalar patlarken dine, ırka, kimliğe; çocuk olup olmadığına bakmıyor. Bu yüzden bizler kendi vatanımızda birbirimize çok iyi bağlanmamız gerekiyor. Biz inanıyoruz ki Ortadoğu bölgesinde en güçlü yapı Türkiye’de var. Bu yüzden ülkemize çok çeşitli yönlerden saldılar geliyor. Bunu Kurtuluş Savaşı’nda denediler beceremediler, Alevi-Sunni çatışması yaratmak istediler beceremediler. Kıbrıs Barış Harekatı olduğunda, askerlik şubelerinde millet sıraya dizildi bizi de Kıbrıs’a götürün diye. Bizim ülkemizde böyle bir sevgi, böyle bir düşünce var. Onun için dış güçler bizle uğraşıyorlar” dedi. Güven son olarak, “Ben Müslümanım, Aleviyim, Türküm, Türk vatandaşıyım, burası benim toprağım. Polisimize, askerimize taş atan, kurşun sıkan bizim düşmanımızdır” diyerek sözlerini noktaladı.