News list

 • TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması – 8

  TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması-8
  Önceki yazımızda kentler ve kent hayatı ile ilgili idi. Yazımıza devam ediyoruz.

  Kentlerde yaşayan kölelerin (hizmetlilerin) dahi suya ulaşımı sorunsuzdu. Kışın kömür benzeri maddeler yakılıyor ve içine döşenmiş borular ile ısı dağıtılıyordu. Tuğladan yapılmış sabit yataklarda uyunuyor ve Horasan tarafındaki sıcak bölgelerde yaz sıcağını evlerden uzak tutmak için soğutucu kuleler inşa edilmişti. Ayrıca sıcaktan ve güneşten korunmak için bodrum katları inşa edilmişti. Hava ve ışığın dolaşımını sağlamaya en fazla tuğla ve kaburgalı kubbeler yardımcı oluyordu.

  Devamını okuyun
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 36 ‘’İnsan Kaynaklarında İsraf”

  USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 36 ‘’İnsan Kaynaklarında İsraf”

  Konu hakkında:

  İsraf denince çoğumuzun aklına ekmek ve yiyecek israfı gibi gündelik yaşantımızdan bir kesit geliyor. Elbette yiyecek ve içeceklerin israfı önemli ve dikkate değer kayıplarımızdır. Ancak en ağır ve telafisi en güç israflardan birisi de sosyolojik bir israf türü olan “İnsan Kaynaklarında İsraf” sorunudur. Çünkü toplumsal ve ekonomik etkileri bireysel israf davranışlarından çok daha güçlü, yaygın ve kronik bir sorundur.

  Devamını okuyun
 • TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması – 7

  TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması-7

  Türk tarihini karalayan batılı aydınlar ısrarla Türkleri barbar, göçebe, pis ve kaba olarak tarif ederlerdi. 

  Gelin şimdi gerçeklerle yüzleşelim.

  Türkistan, tarihinin uzun süresince kentler bölgesiydi. Yunan Coğrafyacısı Strabon daha M.Ö. 1.asırda Orta Asya Türkistan’ını şöyle tanımlamıştır; “Bin kentli toprak” O kadar çok kentten bahseder. Ayrıca bir başka Bizanslı yazar; “Orta Asya’da sadece bir Krallık olan Baktriya Kralı’nın hükmü altında yüzlerce kent” olduğunu belirtmiştir.

  Devamını okuyun
 • USPUM SEMİNERLERİ-35 M. Taha Gergerlioğlu “Kamusal Sorunlara Sistematik Çözüm Yaklaşımı”

  Kamusal Sorunlara Sistematik Çözüm Yaklaşımı”

  28 Mayıs 2021 Cuma günü yapılan 35. seminerimizin konuğu USPUM Başkanı M. Taha Gergerlioğlu oldu. Ülkemizde gündemi işgale eden mafya, siyaset ve bürokrasi ilişkilerini, bunların çıkış nedenlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile birlikte Yasama, Yürütme ve Yargı organları arasında bozulan dengenin ve yönetim süreçlerinin kaynağında yatan sistematik ilişki bozukluğunu ifade etti.

  Devamını okuyun
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ-34 FİLİSTİN ve KUDÜS MESELEMİZ

  USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 34 FİLİSTİN ve KUDÜS MESELEMİZ

  Filistin’de terör devleti İsrail’in son aylarda tırmandırdığı işgal ve saldırı eylemleri bütün Müslümanların ve vicdan sahibi insanların ana gündemine oturmuş ve büyük bir hüzün ve öfke kaynağı olmuştur. ABD, Rusya ve Avrupa’nın himayesinde devam eden bu vahşi saldırılar tam bir soykırıma dönmüştür. Müslümanların konuyu gündemde tutması, herkesin elinden geldiğince bir şeyler yapması gereklidir.

  Devamını okuyun
 • USPUM SEMİNERLERİ-33 Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN “Güncel Gelişmeler Işığında Filistin ve Kudüs Meselemiz”

  USPUM SEMİNERLERİ-33
  Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN

  “Güncel Gelişmeler Işığında Filistin ve Kudüs Meselemiz”
  10 Mayıs 2021’de yapılan 33. USPUM Seminerinin Konuğu Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN’di. Kutluk Hocamız terör devleti İsrail’in tarihsel amaçlarını ve Filistin’in yaşadığı durumu özetledi. ABD ve Avrupa ülkelerinin İsrail politikalarını diğer sorun bölgelerini de kapsayacak şekilde açıkladı. İsrail’e karşı bireysel, kurumsal ve devletsel ölçekte yaptıklarımızı ve yapmamız gerekenleri tanımladı.

  Devamını okuyun
 • TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması – 6

  TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması-6

  Türkistan’ın kayıp aydınlanma çağı ortaya çıktıkça, her konuda bir sözünün de olduğu görülmektedir.

  Sanatta ve edebiyatta mükemmel eserler çıkaranlardan bir kısmı şunlardır;

  Türkistan, Belhli Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Ömer Hayyam gibi şairler çıkarmış ve dünyada çok büyük kitleleri etkilemişlerdir. İranlıların milli destanını yazan, Şehname’nin yazarı Firdevsi Horasan’lıdır. Şehnamenin çok büyük bir kesimi İran’da değil Türkistan’da geçmektedir. İbn-i Sina dâhil olmak üzere birçok bilim adamı eserlerinin bir kısmını manzum halde yazmıştır.

  Devamını okuyun
 • TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması – 5

  TÜRKİSTAN’ın Kayıp Aydınlanması – 5

  Şahsi itirazım var. Batılılar aydınlanma da en güçlü vurguyu İbn-i Sina’ya verir. Oysa İbn-i Sina’dan 70-80 yıl önce yaşamış olan Maturudi’ye yeterince ve gereğince atıfta bulunmaz. 

  Oysa Maturudi, insanlık tarihinde ve İslam tarihinde aklı ve vahyi ilk kez birlikte kullanan kişidir. Devamla Allah (c.c.), insan ve evren üçlüsü ile mantıklar ötesi bir hakikati dünyaya ilk duyurandır. Yine bu üçlü ile hiç bir şeyin tesadüf değil, bir gerçeklik üzere olduğunu ilan eder.

  Devamını okuyun
 • egitim
how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Consulting WP really helped us achieve our financial goals. The slick presentation along with fantastic readability ensures that our financial standing is stable.

placeholder
Amanda Seyfried
Sales & Marketing, Alien Ltd.