Seminer ve Sunumlar

 • ugdiII81QSI_hqdefault
  USPUM Seminerleri-57 Yurtdışı Diploma Denklik Sorunu Devam Çözülmüyor?

  57. USPUM Seminerinin konuğu Yurtdışı Mezunları Diploma Denklik Platformu Sözcüsü Erdoğan KILINÇ oldu. Denklik sorununun nasıl çıktığını ve kimlerin engellediğini açıkladı. Türkiye’nin imzaladığı Lizbon sözleşmesine aykırı şekilde çıkarılan YÖK Denklik yönetmeliğinin ve uygulamalarının sıkıntılarını hatırlattı.

  Daha fazla oku
 • wYYuuSWn5ME_hqdefault
  USPUM Seminerleri- 56 Başıboş Köpek Terörü

  28 Mart 2023, başıboş köpek terörü yüzünden yitirdiğimiz Mahra Melin Pınar evladımızın 1. ölüm yıldönümü. KEderli babası bir kenara çekilmeyip başka Mahra’lar da bu şekilde can vermesin diye Güvenli Sokaklar derneğini kurmuştu.

  Daha fazla oku
 • SMyJXPE5WOo_hqdefault
  USPUM Seminerleri-55 Yardımcı Hizmetler Sınıfı Memurlar

  28 Mart 2023’de yapılan USPUM Online Seminer konuğu Yardımcı Hizmetler Platformu Başkanı Feramis Yıldırımcan oldu. YHS sorunları ve beklentileri hakkında açıklamalar yaptı.

  Daha fazla oku
 • cE2x12420J4_hqdefault
  USPUM Seminerleri-54 “6 Şubat 2023 Depremleri” Özel Programı

  Ülkemizi derin bir acıyla sarsan ve 35 binden fazla insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan 6 Şubat 2023 Depremleri hakkında özel yapılan 54. USPUM Semineri 15 Şubat 2023 tarihinde deprem bölgesinden canlı yayınlar eşliğinde USPUM YKÜ Dr. İhsan ÇOMAK moderatörlüğünde yapıldı.

  Daha fazla oku
 • 6EdkKQ_z5X4_hqdefault
  USPUM Seminerleri-53 Sümeyye Zülal KOÇ “Mağdur Edilen Kadrolu Öğretmenler”

  4 Şubat 2023’de düzenlediğimiz 53. USPUM seminerinin misafiri Öğretmen Sümeyye Zülal KOÇ hanımefendi oldu. USPUM Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Özçelik’in sorularını cevaplayan Sümeyye Zülal Hanım, kendisi gibi zorunlu görev süresi bittiği halde farklı şehirlerde yaşayan eşlerinin yanına ataması yapılmayan kadrolu öğretmenlerin dramını, yaşadıkları maddi ve manevi sorunları anlattı.

  Daha fazla oku
 • Lzgbz27bi24_hqdefault
  USPUM Seminerleri-52 Didem ÖKMEN “Ehliyet Affı İhtiyacı Nasıl ve Neden Doğdu?”

  29 Ocak 2023’de düzenlediğimiz 52. USPUM Seminerinin misafiri Ehliyet Affı Platformu Sözcüsü Didem ÖKMEN oldu. Kendisine bu ehliyet affı talebinin ve ihtiyacının nasıl ve ne zamandan itibaren oluştuğunu, süreçle ilgili sorun ve sıkıntıların neler olduğunu sorduk.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminerleri-51 İsrafil ODABAŞ “Cefakar Büyüklerimiz Emekliler Ne Durumda?”

  USPUM Seminerleri-51 İsrafil ODABAŞ “Cefakar Büyüklerimiz Emekliler Ne Durumda?”

  16 Kasım 2021’de düzenlediğimiz 51. USPUM Seminerinde konuğumuz Yeni Emekli Bir-Sen Genel Başkanı Sayın İsrafil ODABAŞ oldu.
  Ülkemizde yaşayan emeklilerin sosyal ve ekonomik hayatın dışına itilmesi, aşırı düşürülen Aylık Bağlama Oranları (ABO) nedeniyle geçimi imkansız maaşlara zorlanması, ekonomik bir yük gibi lanse edilmeleri, sendikal örgütlenme haklarına sürekli engeller konulması, sağlık giderlerinin fazlalığı, emekli maaşlarında dengesizlik gibi temel sorunlarını konuştuk

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminerleri-50 Gönül BORAN ÖZÜPAK “Emeklilikte Yaşa Takılanlar”

  USPUM Seminerleri-50Gönül BORAN ÖZÜPAK “Emeklilikte Yaşa Takılanlar”

  3 Kasım 2021 tarihinde yapılan 50. USPUM Seminerinde gündem, Türkiye’nin 22 yıllık bir sorunu olan “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” oldu. Seminer konuğu Türkiye EYT Federasyonu Başkanı Sayın Gönül BORAN ÖZÜPAK, EYT sorununun kaynağını, kimleri kapsadığını ve etkilediğini, EYT mağdurlarının genel sorunlarını ayrıntılı şekilde anlattı.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminerleri-49 İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA “33 Yıllık Mesele: Süresiz Nafaka”

  USPUM Seminerleri-49
  İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA “33 Yıllık Mesele: Süresiz Nafaka”

  22 Ekim 2021’de yapılan 49. USPUM Seminerinde Türkiye’nin 33 Yıllık kronik meselesi haline gelen #SüresizNafaka mevzusunu işledik. Konuğumuz Türkiye Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Başkanı Sayın İlknur Birsel BÜYÜKAKÇA, kendi ailesinden mağdurların çıkmasıyla içine daldığı bu mesele hakkındaki çalışmalarını, süresiz nafaka ve diğer önemli aile karşıtı sorunları tanımlayarak örnekleriyle birlikte açıkladı.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminerleri-48 Ali Şükrü YILMAZ “Türkiye’de Din Görevlilerin Durumu”

  USPUM Seminerleri-48 Ali Şükrü YILMAZ
  “Türkiye’de Din Görevlilerin Durumu”

  7 Ekim 2021 tarihinde yapılan 48. USPUM Seminerinde, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Türkiye’de Din Görevlilerinin Durumunu irdelemeye karar verdik. Seminer konuğumuz Diyanet-Sen İstanbul 4. Şube Başkanı ve Memur-Sen İstanbul İl Başkan Yardımcısı Sayın Ali Şükrü YILMAZ hocamız oldu.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminerleri – 47 Av. Dr. Ahmet KEŞLİ “Toplu Konut Sitelerinde Yaşanan Sorunlara Hukuki Bakış”

  USPUM Seminerleri – 47  “Toplu Konut Sitelerinde Yaşanan Sorunlara Hukuki Bakış” Av. Dr. Ahmet KEŞLİ

  30 Eylül 2021 Perşembe günü yapılan 47. USPUM Seminerinde “Toplu Konut Sitelerinde Yaşanan Sorunlara Hukuki Bakış” konusunu işledik. Seminer Konuğumuz Avukat Dr. Ahmet KEŞLİ Bey, toplu konut sitelerinde en çok görülen sorunlara hem teknik, hem de hukuki bir çerçeve içinde değinirken, beraberinde çözüm önerilerini de sıraladı.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-46 Bilal AY “Uyuşturucu, Alkol ve Kumar Bağımlılığı”

  USPUM SEMİNERLERİ-46
  Bilal AY “Uyuşturucu, Alkol ve Kumar Bağımlılığı”

  21 Eylül 2021’de yapılan 46. USPUM Seminerinin konuğu Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal AY ile “Uyuşturucu, Alkol ve Kumar Bağımlılığı” hakkında çarpıcı bir söyleşi gerçekleştirdik. Uyuşturucu, Alkol ve Kumar sorunlarının toplumda sanılandan çok daha ciddi boyutlara ulaştığını, şeytanca kurulan tuzaklar sonucu gençlerimizin bu geri dönüşümsüz çarklara kapıldığını anladık.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-45 Emekli Yarbay Halil MERT “Milli Mücadelemizde Sakarya Meydan Muharebesi”

  USPUM SEMİNERLERİ-45 Emekli Yarbay Halil MERT
  “Milli Mücadelemizde Sakarya Meydan Muharebesi”

  6 Eylül 2021 tarihinde yapılan 45. USPUM Seminerini, bugünlerde yıldönümünü yaşadığımız Sakarya Meydan Muharebesine ayırdık. Milli Mücadelemizde geçmişten günümüze kadar emeği, kanı ve canı ile fedakarca görev alan kahramanlarımızı yad etmek, milli mücadele şuurumuza katkı vermek için, Stratejik Yönetim Uzmanı Emekli Yarbay Sayın Halil MERT’in…

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-44 Yunus EKŞİ Bu Ekonomik Paradigma İle Olmaz

  USPUM SEMİNERLERİ-44 Yunus EKŞİ
  Bu Ekonomik Paradigma İle Olmaz!

  3 Eylül 2021’de yapılan 44. USPUM Seminerine konuk olarak Türkiye İttifakı Başkanı ve İktisat Hareketi Sözcüsü Sayın Yunus EKŞİ katıldı. Geçmişten günümüze kısa bir ilişkilendirme içinde küresel güçlerin dünya sermaye piyasalarını ve merkez bankalarını nasıl yönettiğini, borca dayalı para sisteminin önce faizle borçlandırarak başlattığı süreçlerin daima devletlerin ve vatandaşların aleyhine nasıl geliştiğini, pandemi şartlarının planlanarak…

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-43 Dr. Mehmet Sürmeli “Siyasette Müslümanca Duruş”

  USPUM SEMİNERLERİ-43 Dr. Mehmet Sürmeli “Siyasette Müslümanca Duruş”

  2 Eylül 2021 tarihinde yapılan 43. USPUM Seminerinin konuğu Dr. Mehmet Sürmeli oldu. Afganistan’da sona eren ABD işgalinin ardından, yönetime geçen Taliban grubunun İslam toplumlarındaki yankısı özelinden başlayarak, bir Müslümanın siyasi yönetim modellerine nasıl bakması gerektiği…

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-42 İsmail AKGÜN – MEYAD Genel Başkanı “Zorunlu PCR Testi Mobbing Sayılır mı?”

  USPUM SEMİNERLERİ-42
  İsmail AKGÜN – MEYAD Genel Başkanı
  “Zorunlu PCR Testi Mobbing Sayılır mı?”

  21 Ağustos 2021’de yapılan 42. USPUM Seminerinde, okullardaki öğretmen ve çalışanlardan, üniversite öğrencilerinden ve toplu seyahat araçlarını kullananlardan henüz aşı olamayanlar için, her 48 saatte bir zorunlu istenen PCR testi kararının toplumda ve sosyal medyada büyük yankı yaptığını gözlemledik. Bu karara itiraz edenlerin ifade ettiği üzere, zorunlu PCR testinin bir mobbing eylemi olup olmadığını konunun uzmanından dinlemek ve görüşlerini kamuoyuna iletmek istedik.

  Daha fazla oku
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ -41 Yeni Hayvan Hakları Yasası ve Sonuçları

  USPUM SEMİNERLERİ-41
  Av.-Arab. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu
  “Yeni Hayvan Hakları Yasası ve Sonuçları”

  12 Ağustos 2021 tarihinde yapılan 41. USPUM Seminer konuğu, Avukat – Arabulucu Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu oldu. Yaşadığımız dünyayı birlikte paylaştığımız, etinden, sütünden, gücünden ve dostluğundan yararlandığımız, kıymetli birer nimet, emanet ve Allah’ın sessiz kulları olarak saygı ve şefkatimizi fazlasıyla hak eden hayvanlar için, güncellenen yasaları ve etkilerini konuştuk. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanununda yapılan değişiklikleri ve sonuçlarını merceğe aldık

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-40 Gökçen YÜCEKAYA “Orman Yangını vb. Felaketlerde Hayvanların Durumu”

  USPUM SEMİNERLERİ-40
  Gökçen YÜCEKAYA “Orman Yangını vb. Felaketlerde Hayvanların Durumu”

  4 Ağustos 2021 tarihinde yapılan 40. Online USPUM Seminerinin konuğu, Hayvan Hakları Aktivisti ve Köpek Davranışları Uzmanı Sayın Gökçen YÜCEKAYA ile, Orman Yangını gibi felaketlere maruz kalan hayvanların durumunu değerlendirdik. Kendisi de Manavgat’ta kurulan Felaketzede Hayvanlar Sahra Hastanesinde aktif görev yapan Gökçen hanımdan, yangına maruz kalan hayvanlara verilen hizmetler hakkında bilgi aldık.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ – 39 Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ “Türkiye’de Göçmen Sorunu ve Güvenlik”

  USPUM SEMİNERLERİ – 39 Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ “Türkiye’de Göçmen Sorunu ve Güvenlik”

  29 Temmuz 2021’de yapılan 39. USPUM Seminerinde konuk olarak Sayın Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ’yi ağırladık. Halen İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve İnönü Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (INUSAM) Müdürlüğü görevlerini yürüten konuğumuzdan, göçmenlik ve mültecilik gibi temel kavramları ve aralarındaki farkları dinledik. Türkiye’nin 1968’de imzaladığı mülteciler sözleşmesindeki durumunu ve şerhini gerekçeleriyle öğrendik.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-37 Veteriner Hekim Necip Fazıl NAMLI “Türkiye’de Hayvancılık”

  USPUM SEMİNERLERİ-37
  Veteriner Hekim Necip Fazıl NAMLI
  “Türkiye’de Hayvancılık”
  8 Temmuz 2021’de yapılan 37. Online USPUM Seminerinde konumuz “Türkiye’de Hayvancılık: Sorunlar, Gelişmeler ve Beklentiler”, konuğumuz da Veteriner Hekim Necip Fazıl NAMLI oldu. Hayvancılıkla doğrudan ilintili tarım alanından başlayarak genel bir durum değerlendirmesi yapıldı. Tarım ve Hayvancılığın güncel sorunları ve alınması gereken önlemler üzerinde duruldu. Hayvancılığın en büyük sorunu olan aracı şirketlerin sömürüsü ve girdi maliyetlerindeki yüksek artışların üreticiliği zorlaştırılması üzerinde duruldu.

  Daha fazla oku
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 36 ‘’İnsan Kaynaklarında İsraf”

  USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 36 ‘’İnsan Kaynaklarında İsraf”

  Konu hakkında:

  İsraf denince çoğumuzun aklına ekmek ve yiyecek israfı gibi gündelik yaşantımızdan bir kesit geliyor. Elbette yiyecek ve içeceklerin israfı önemli ve dikkate değer kayıplarımızdır. Ancak en ağır ve telafisi en güç israflardan birisi de sosyolojik bir israf türü olan “İnsan Kaynaklarında İsraf” sorunudur. Çünkü toplumsal ve ekonomik etkileri bireysel israf davranışlarından çok daha güçlü, yaygın ve kronik bir sorundur.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-35 M. Taha Gergerlioğlu “Kamusal Sorunlara Sistematik Çözüm Yaklaşımı”

  Kamusal Sorunlara Sistematik Çözüm Yaklaşımı”

  28 Mayıs 2021 Cuma günü yapılan 35. seminerimizin konuğu USPUM Başkanı M. Taha Gergerlioğlu oldu. Ülkemizde gündemi işgale eden mafya, siyaset ve bürokrasi ilişkilerini, bunların çıkış nedenlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile birlikte Yasama, Yürütme ve Yargı organları arasında bozulan dengenin ve yönetim süreçlerinin kaynağında yatan sistematik ilişki bozukluğunu ifade etti.

  Daha fazla oku
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ-34 FİLİSTİN ve KUDÜS MESELEMİZ

  USPUM ONLINE SEMİNERLERİ – 34 FİLİSTİN ve KUDÜS MESELEMİZ

  Filistin’de terör devleti İsrail’in son aylarda tırmandırdığı işgal ve saldırı eylemleri bütün Müslümanların ve vicdan sahibi insanların ana gündemine oturmuş ve büyük bir hüzün ve öfke kaynağı olmuştur. ABD, Rusya ve Avrupa’nın himayesinde devam eden bu vahşi saldırılar tam bir soykırıma dönmüştür. Müslümanların konuyu gündemde tutması, herkesin elinden geldiğince bir şeyler yapması gereklidir.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-33 Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN “Güncel Gelişmeler Işığında Filistin ve Kudüs Meselemiz”

  USPUM SEMİNERLERİ-33
  Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN

  “Güncel Gelişmeler Işığında Filistin ve Kudüs Meselemiz”
  10 Mayıs 2021’de yapılan 33. USPUM Seminerinin Konuğu Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN’di. Kutluk Hocamız terör devleti İsrail’in tarihsel amaçlarını ve Filistin’in yaşadığı durumu özetledi. ABD ve Avrupa ülkelerinin İsrail politikalarını diğer sorun bölgelerini de kapsayacak şekilde açıkladı. İsrail’e karşı bireysel, kurumsal ve devletsel ölçekte yaptıklarımızı ve yapmamız gerekenleri tanımladı.

  Daha fazla oku
 • USPUM ONLINE SEMİNERLERİ-32 Dr. Mehmet SÜRMELİ “Hz. Ömer’in Kur’an-ı Kerim Anlayışı”

  USPUM ONLINE SEMİNERLERİ-32
  Dr. Mehmet SÜRMELİ  “Hz. Ömer’in Kur’an-ı Kerim Anlayışı”

  23 Nisan 2021 tarihinde yapılan 32. USPUM Seminerine Dr. Mehmet SÜRMELİ Hocamız konuk oldu. Kur’an-ı Kerim’in İslam dinindeki yerini, Hz. Peygamber Aleyhisselamın yaşayan Kur’an olarak önemini, Sahabelerin dini yaşarken ve öğrenirken uyguladıkları yöntemleri ve sahabeler içinden Hz. Ömer’in Kur’an-ı Kerim anlayışını çarpıcı örnekler eşliğinde ifade etti.

  Daha fazla oku
 • USPUM SEMİNERLERİ-31 Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ “Montrö Sözleşmesi ve Boğazlar”

  USPUM SEMİNERLERİ-31 Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ

  “Montrö Sözleşmesi ve Boğazlar”

  18 Nisan 2021’de yapılan 31. USPUM Seminerinin konuğu Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fikret BİRDiŞLi oldu. Gündem konusu olan Montrö Sözleşmesinin Türkiye açısından anlamını ve önemini tarihsel gelişim süreci içinde Locan Sözleşmesi ile birlikte izah etti. Boğazların Montrö olsun veya olmasın uluslararası deniz hukuku açısından kullanım şartlarını sıraladı.

  Daha fazla oku
 • Untitled design-16
  USPUM SEMİNERLERİ-30 Ahmet Kemal ÖNCÜ “Afrika, İnsanlığın Gündemi”

  8 Nisan 2021 tarihinde yapılan 30. USPUM Seminerinde Afrika Gönüllüsü Ahmet Kemal ÖNCÜ konuğumuz oldu. Kendisini 20 yıllık Afrika Gönüllüsü olmaya götüren sebepleri ve yaşadıklarını kısaca paylaştı. Afrika’ya olan yaklaşımlarımızda dikkat etmemiz gereken hususları sistematik bir düzen içinde anlatarak, adeta bir Afrika eylem kılavuzu gibi değerli tecrübe ve tespitlerini sıraladı.

  Daha fazla oku
 • m taha
  USPUM SEMİNERLERİ-29 Muhammed Taha GERGERLİOĞLU “USPUM neden kuruldu? Kızılelma ve Mefkuremiz Nedir?”

  01 Nisan 2021’de yapılan 29. USPUM Seminerinin konuğu USPUM Başkanı Muhammed Taha GERGERLİOĞLU oldu.
  M. Taha beyin kısa hayat hikayesini ve USPUM’un (Ulusal Stratejiler ve Politikalar Üretme Merkezi) kuruluşunun ardanda yatan düşünceleri…

  Daha fazla oku
 • 28
  USPUM SEMİNERLERİ-28 Feyzullah BUDAK “Liderlik”

  25 Mart 2021’de yapılan 28. USPUM Seminerinin konuğu Feyzullah BUDAK, Liderlik hakkında tarihsel derinliği de olan çarpıcı bir söyleşide bulundu. Liderliğin klasik tanımlarının yanısıra, Orhun Kitabelerinden, Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig eserinden, Farabi’den, Kanuni Sultan Süleyman’ın Başveziri

  Daha fazla oku
 • seminer-27
  USPUM SEMİNERLERİ-27 Onur Cem Gökmen “21. Yüzyılda Finansal Modeller”

  Çanakkale Zaferi Şehit ve Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla andığımız 106. yıldönümüne denk gelen 18 Mart 2021’deki USPUM Seminerinin konuğu, Araştırmacı Onur Cem GÖKMEN “21. Yüzyılda Finansal Modeller” başlıklı değerlendirmelerde bulundu. Blok zincir (blockchain) nedir, dijital varlıklar nelerdir, kripto madencilik, kripto paraların kullanım alanları nelerdir, akıllı kontratlar nedir ve nerelerde kullanılır ve gelmekte olan yeni dijital çağın tüm detaylarıyla anlatıldığı bir program oldu.

  Daha fazla oku
 • seminer-26
  USPUM SEMİNERLERİ-26 Fatma ÖZÇELİK “Kadının Dünya Serüveni”

  11 Mart’ta yayınlanan 26. USPUM Seminerinin konuğu Sosyolog ve Sosyal Hizmet Uzmanı Fatma ÖZÇELİK, “Kadının Dünya Serüveni” başlıklı değerlendirmelerde bulundu. Kadının yaratılışından itibaren farklı dinler içindeki algısını ve kadınlara olan etkisini, İslam dininin getirdiği yenilikleri ve süreç içinde değişen algıları, anneliğin önemini ve insan hayatındaki etkilerini, günümüzde kadınların sorunlarını ve nedenlerini, İstanbul Sözleşmesi gibi yabancı dayatmaların ülkemize neden musallat olduğunu ifade ettiği farklı ve geniş kapsamlı bir program oldu.

  Daha fazla oku
 • seminer-25
  USPUM SEMİNERLERİ-25 İsmail AKGÜN “Mobbing ve Mobbingle Mücadele Yöntemleri”

  4 Mart 2021 tarihinde yapılan 25. USPUM Seminerinin konuğu MEYAD (Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği) Genel Başkanı İsmail AKGÜN oldu. Yıldırma veya psikolojik taciz anlamlarına gelen mobbingin tanımı, kapsamı, çeşitleri, mevzuatımızdaki yeri, mücadele yöntemleri vb. konularda, oldukça güzel hazırlanmış video klipler eşliğinde, faydalı ve akıcı bir program yapıldı.

  Daha fazla oku
 • seminer-24
  USPUM SEMİNERLERİ-24 Tarık Sezai KARATEPE “Ahilik Kültürü ve Tarihi Işığında Esnaflık ve Sorunları”

  25 Şubat 2021’de yapılan 24. USPUM Seminerinde, konuğumuz Eğitimci ve Yazar Tarık Sezai KARATEPE ile medeniyetimizin medar-ı iftiharı olan Ahilik teşkilatını konuştuk.
  Peygamberler tarihinden gelen uygulamaların, İslam diniyle kemale erdiği sosyal esasların;
  Eğitim, Ticaret, Adalet ve Savunma gibi temel konularda ete kemiğe bürünmüş bir uygulaması olan Ahiliğin faziletlerini hatırlattık.
  Günümüzde ticaretin ve esnafların içine saplandığı faiz çukurundan kurtarılması gerektiğini, eğitimdeki yanlış gidişatın düzeltilmesini, yönetimde şeffaflık ve adaletin esas olmasını, ülke kaynaklarının üretime sevk edilmesi gerektiğini çözüm önerileri olarak paylaştık.

  Daha fazla oku
 • seminer-23
  USPUM SEMİNERLERİ-23 Prof. Dr. Sami ŞENER “Türkiye’de Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilimcilerin Rolü”

  19 Şubat 2021 tarihinde yapılan 23. USPUM Online Seminerinin konuğu Prof. Dr. Sami ŞENER; sosyal bilimlerin hayatımızdaki yerini ve etkisini, batıdan alınan sosyal bilimler metodolojisinin neden olduğu sıkıntıları, çözüm olarak yerli sosyal bilimler yapısının aile, eğitim ve hukuktan başlayarak kurulması gerektiğini, sosyal bilimcilerin istihdam sorunlarına yönelik çözüm önerilerini paylaştı. Bazı kavramları netleştiren, ufuk açıcı güzel bir söyleşi oldu.

  Daha fazla oku
 • seminer-22
  USPUM SEMİNERLERİ-22 Mimar Cem YÜCEL “Türkiye’de Şehircilik”

  11 Şubat 2021’de yapılan USPUM Seminerlerinin 22. bölümünün konuğu Mimar ve Öğretim Görevlisi Cem YÜCEL’di. Keyifli bir sohbet tadında geçen program içinde şehirciliğin tarihsel seyri, Osmanlı’da şehircilik felsefesi ve uygulamaları, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra şehircilik adına yaşananlar, günümüzde şehircilik sorunları ve yapılması gerekenler konuşuldu.

  Daha fazla oku
 • seminer-21
  USPUM SEMİNERLERİ-21 Prof.Dr. Mehmet ÇELİK “Türkiye’nin Batılılaşması”

  04 Şubat 2021’de yapılan USPUM Seminerlerinin 21. bölümünde Türkolog Prof. Dr. Mehmet ÇELİK konuğumuz oldu. Derin bir tarihsel perspektifle batılılaşma sürecinin oluşumunu ve gelişimini işledi. Osmanlı Devletinin batılılaşma hareketini, yapılan doğru ve yanlış uygulamaları, Cumhuriyet dönemindeki süreci keyifli ve akıcı bir sohbetle aktardı. Konu çok güzel ve geniş olduğu için süre kifayetsiz, sohbetin tadı damakta kaldı. Daha sonra farklı yönleriyle ele almak üzere şimdilik söyleşimizi tamamladık.

  Daha fazla oku
 • seminer-20
  USPUM SEMİNERLERİ-20 Sosyolog Necdet TOPCU Birey/Toplum Davranışları ve Yabancılaşma

  21 Ocak 2021’de yapılan 20. USPUM Seminerinin konuğu Sosyolog Necdet TOPCU oldu. Yaşadığımız zamanın hızla değişen sosyolojik dengeleri ve toplumsal etkileşimleri, değerlerin dönüşümü ve yeni nesillere aktarılmasındaki güçlükler, İstanbul Sözleşmesi gibi dayatmaların sosyolojik dengeye olan etkileri gibi konular irdelendi.

  Daha fazla oku
 • seminer-19
  USPUM SEMİNERLERİ-19 Avukat Dr. Ahmet KEŞLİ “PPP: Kamu Özel Sektör İşbirliği Projeleri

  14 Ocak 2021’de yapılan 19. USPUM Seminerinin Konuğu Avukat Dr. Ahmet KEŞLİ oldu. Gündemde olan PPP Kamu Özel İşbirliği Projelerinin doğuşu ve çeşitli uygulama alanları, Türkiye’deki örnekleri ve sonuçları üzerine aydınlatıcı bir program yapıldı.

  Daha fazla oku
 • seminer-18
  USPUM SEMİNERLERİ-18 İsmail SAYGILI “Dünya’da ve Türkiye’de Siber Güvenlik Sorunu”

  7 Ocak 2021’de yapılan 18. USPUM Seminerinin konuğu Siber Güvenlik Uzmanı İsmail SAYGILI oldu.
  Hayatın giderek dijital ortama kaymasıyla, gerek kişisel gerekse milli verilerin güvenliği risk altına girdi. Siber aleme müdahale ile seçim sonuçlarına müdahale edilebilmekte, toplumlar yönlendirilebilmekte. Siber dünyadaki tehlikeleri ve korunma yolları bu yayında konuşuldu.

  Daha fazla oku
 • seminer-17
  USPUM SEMİNERLERİ-17 Kemal ÖZER “21. Yüzyılda Bir Silah Olarak Gıda ve Beslenme”

  31.12.2020’de yapılan 17. USPUM Online Seminerinin konuğu Araştırmacı Yazar ve Gıda Hareketi Başkanı Kemal ÖZER oldu. Yaşadığımız yüzyılda giderek değişen ve teknolojik bir silah haline dönüşen gıda sanayisinin açmazlarını, sağlıklı nesiller üzerindeki etkilerini, izlenen politikaların yanlışlığını ve çözüm için atılması gereken adımları çarpıcı bir dille ifade etti.

  Daha fazla oku
 • seminer-16
  USPUM SEMİNERLERİ-16 Ziraat Mühendisi Murat İLCİ “GDO’lu Tohumlar Güvenli mi?”

  24 Aralık 2020’de yapılan Online USPUM Seminerinde Ziraat Mühendisi Murat İLCİ konuk oldu. Tohum nedir? Tohum neden önemlidir? Türkiye’nin tohum politikası doğru mudur? GDO’lu tohum nedir? Gıdalarımıza karışması nasıl olur? Hangi GDO’lu ürünler tehlikeli olabilir? Gibi sorulara yanıt verecek değerli açıklamalarda bulundu.

  Daha fazla oku
 • seminer-15
  USPUM SEMİNERLERİ-15 Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN Ekonomi-Finans Sisteminde Paradigma Değişimi

  Geleneksel USPUM Online Seminerlerinin 18 Aralık 2020’de yapılan 15. program konuğu Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN oldu. Ekonomi-Finans Sisteminde Paradigma Değişimini ve değersayım gibi kavramları izah etti.

  Daha fazla oku
 • seminer-14
  USPUM SEMİNERLERİ-14 Dr. İhsan ÇOMAK “Bir Medeniyet Tasavvurumuz Var mı?”

  10 Aralık 2020’de yapılan USPUM Seminerlerinin 14. bölüm konuğu Dr. İhsan ÇOMAK oldu. Medeniyet ve medeniyetle ilgili kavramların izahını yaparak konuyu ele aldı. Medeniyetimizin tekrar yükselebilmesi için gerekli her şeye zaten haiz olduğumuzu, bilinçli, kararlı ve sistemli bir çalışmayla başarabileceğimizi ifade etti.

  Daha fazla oku
 • seminer-13
  USPUM SEMİNERLERİ-13 Doç.Dr. Ramazan AKKIR “Avrupa’da İslam Düşmanlığı”

  USPUM Online Seminerlerinin 3 Aralık 2020’de düzenlenen 13. bölümünde, Doç. Dr. Ramazan AKKIR tarafından “Avrupa’da İslam Düşmanlığı”, İslamafobi dayatması ve ardında yatan gerçekler konularında, hem günümüzden hem de tarihsel boyutundan yol çıkılarak ayrıntılı bilgiler verildi.

  Daha fazla oku
 • resim_2020-12-05_151606
  USPUM SEMİNERLERİ-12 Dr. Atilla KURTULUŞ & Murat YİĞİT “Fonk.Tıp Açısından COVID-19 Destek Tedavisi”

  USPUM SEMİNERLERİ-12 Dr. Atilla KURTULUŞ & Murat YİĞİT “Fonk.Tıp Açısından COVID-19 Destek Tedavisi”
  29 Kasım 2020’de düzenlenen 12. USPUM Seminerinde Dr. Atilla KURTULUŞ ve Sağlık Yöneticisi Murat YİĞİT tarafından “Fonksiyonel Tıp Açısından COVID-19 Destek Tedavileri” başlığı altında COVID-19 hakkında kapsamlı bilgiler, mevcut tedavi protokollerine destek uygulamaları işlendi.

  Daha fazla oku
 • resim_2020-12-05_152159
  USPUM SEMİNERLERİ-11 Dr. Lütfü ÖZŞAHİN “Batı Medeniyeti Krizde mi?”

  USPUM SEMİNERLERİ-11 Dr. Lütfü ÖZŞAHİN “Batı Medeniyeti Krizde mi?”
  26 Kasım 2020’de düzenlenen 11. USPUM Seminerinde Dr. Lütfü ÖZŞAHİN tarafından “Batı Medeniyeti Krizde mi?” başlıklı sohbet yapıldı.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminer 10
  USPUM SEMİNERLERİ -10 Prof. Dr. Fırat HARDALAÇ “Yapay Zeka ve Yaşam”

  USPUM SEMİNERLERİ -10 Prof. Dr. Fırat HARDALAÇ “Yapay Zeka ve Yaşam”
  19 Kasım 2020’de Ankara Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fırat HARDALAÇ tarafından “Yapay Zeka ve Yaşam” konulu seminer verildi. Seminerde Yapay Zekanın ne olduğu, insan hayatını nasıl etkilediği,

  Daha fazla oku
 • resim_2020-12-05_152952
  USPUM SEMİNERLERİ – 9 Prof. Dr. Recep KEŞLİ “5G’NİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ ve KOVİD-19 PANDEMİSİ”

  5G GSM teknolojisi ve onun insan vücudu ve virüsler üzerindeki etkisi son yıllarda çok tartışılmaya başlandı. Bu bir komplo teorisi mi, yoksa bilimsel gerçekliği var mı? İşin arka planı nedir? Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep KEŞLİ tarafından 12.11.2020’de USPUM ONLINE SEMİNERLERİ kapsamında ayrıntılı şekilde işlendi.

  Daha fazla oku
 • USPUM Seminer 8
  USPUM SEMİNERLERİ-8 Ercan ÖZÇELİK – “Afet ve Acil Durum Bilinci” /AFAD

  08.11.2020 Tarihinde AFAD Sertifikalı Eğitmen olan Ercan ÖZÇELİK tarafından “Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci” eğitim sunumu yapılmıştır.

  Daha fazla oku
 • Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ
  USPUM SEMİNERLERİ-7 Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ “ULUSLARARASI POLİTİKAYI DOĞRU ANLAMAK”

  05.11.2020 tarihinde saat 21:00’de Malatya İnönü Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fikret BİRDİŞLİ tarafından “ULUSLARARASI POLİTİKAYI DOĞRU ANLAMAK” Konulu seminer verildi.

  Daha fazla oku
 • maturidilik
  USPUM Seminerleri-6: İmam Maturidi Kimdir ve Maturidiliğin Özgünlüğü Nedir?

  USPUM Seminerleri: İmam Maturidi Kimdir ve Maturidiliğin Özgünlüğü Nedir?
  USPUM Seminerleri kapsamında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan BİÇER tarafından “İmam Maturidi Kimdir ve Maturidiliğin Özgünlüğü nedir?” Konulu seminer verildi. İslam düşüncesinin Ehl-i sünnet ekolunun iki kolundan biri olan Maturidiliğin kurucusu Imam Maturidi’dir. Eş’arilik yanında Maturidilik, İslam dünyasının büyük…

  Daha fazla oku
 • azerbaycan-ermenistan
  USPUM Seminerleri-4: Azerbaycan-Ermenistan İlişkileri ve Dağlık Karabağ Meselesi

  USPUM seminerleri kapsamında eski ordu mensubu, araştırmacı, yazar Sayın Suat GÜN tarafından Azerbaycan – Ermenistan savaşını tarihi, stratejik ve askeri yönden kapsamlıca değerlendirildiği bir sunum yapılmıştır.

  Daha fazla oku
 • bdps
  USPUM Seminerleri-3: Borca Dayalı Para Sistemi

  İktisat Ekonomisi Uzmanı Murat HIZIR tarafından USPUM seminerleri kapsamında “Borca dayalı para sistemi ve Tavan Ekonomisinden (Kısmi Rezerv Sisteminden), Taban Ekonomisine Geçiş” konulu sunum yapıldı. Borca dayalı para sistemi nasıl işliyor, paranın üretilişi, kısmi rezerv sistemi, narkoz, sistem sorunları ve çözüm önerileri anlatıldı.

  Daha fazla oku
 • once-aile
  USPUM Seminerleri-2: Neden Önce Aile Olmalı

  USPUM Seminerleri: Neden Önce Aile Olmalı
  Türkiye Aile Meclisi Başkan Yardımcısı Ercan Özçelik tarafından USPUM seminerleri kapsamında “Neden #ÖnceAİLE Olmalı?” konulu sunum yapıldı. Ailenin önemi ve temel sorunları vurgulandı.

  Daha fazla oku
 • uspum-tv